DEBATA: „Wrocławskie przestrzenie sztuki po 2020 roku”

6 października, niedziela | ok. 18:50 (po filmie „Opera paryska”) KNH

Wgląd we wnętrze słynnego paryskiego teatru da nam pretekst, by przyjrzeć się polityce kulturalnej w odniesieniu do wrocławskich przestrzeni dla sztuki. Doczekaliśmy się wielu nowoczesnych instytucji (m.in.: Narodowe Forum Muzyki, Teatr Muzyczny Capitol, Muzeum Teatru czy Pawilon Czterech Kopuł), a nie tak dawno zakończył się długi proces, w ramach którego Wrocław najpierw przygotowywał się do objęcia funkcji Europejskiej Stolicy Kultury, a potem w 2016 roku odgrywał tę rolę. Po 2020 roku rozpocznie się nowa perspektywa finansowa w Unii Europejskiej, w której obniżą się nakłady na kulturę. To idealny moment, żeby dokonać inwentaryzacji wrocławskich przestrzeni sztuki, zastanowić się nad kondycją naszych instytucji kultury, a także niezależnych organizacji. Jakie zmiany czekają nas wkrótce? Jakich miejsc sztuki potrzebujemy w najbliższej przyszłości? Czy stać nas na kontynuację dotychczasowego modelu z szeregiem instytucji kultury finansowanych w dużej mierze z publicznych środków? Do rozmowy o tym, co dzisiaj na mapie wrocławskich przestrzeni sztuki i jaka będzie nieodległa przyszłość zaprasza Max Cegielski, którego gośćmi będą: Przemysław Filar, Anna Mituś.

 

Max Cegielski – dziennikarz, publicysta, pisarz, animator kultury. Przez lata aktywności zawodowej współpracował z wieloma mediami („Gazeta Wyborcza”, „Newsweek”, „Przekrój”, „Radiostacja”), pisał książki (m.in.: „Masala” i „Leksykon buntowników”). Odpowiadał za cykl „Korzenie” w TVP Kultura. Wspólpracuje z TVN24, gdzie prowadzi „Xięgarnię”

Przemysław Filar – założyciel Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, administrator Forum Polskich Wieżowców. Współorganizator nowej Strategii Wrocław 2030. Członek Kongresu Ruchów Miejskich. Redaktor raportów Instytutu Obywatelskiego Miasto w działaniu oraz Nowy Rozkład Jazdy. Współautor dokumentu Masterplan 60+. Strategia wsparcia seniorów Nadodrza oraz Strategii Wsparcia Wałbrzycha.

Anna Mituś – ukończyła germanistykę i historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2003 r. pracuje w BWA Wrocław, gdzie od 2008 r. jest redaktorka naczelną magazynu „Biuro”, autorką tekstów i kuratorką wystaw. Od 2019 roku kieruje programem BWA Wrocław Główny. Zajmuje się relacją sztuki do innych obszarów. Publikowała między innymi w „Obiegu”, „Umelec Magazine”, „Odrze” i „Szumie”. W latach 2010-2014 była członkiem Rady Artystycznej Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W 2014 roku pod jej redakcją ukazała się książka Agresywna niewinność. Historia grupy Luxus. Przygotowuje książkę Transparentna historia. Polskie szkło artystyczne. Stypendystka MKiDN, 2015.

Agata Saraczyńska -dziennikarka, historyk i krytyk sztuki, przez wiele lat związana z Gazetą Wyborczą.