3 października, czwartek | 15:00

Ratusz w Siechnicach (zbiórka przed zegarem na Dworcu Głównym we Wrocławiu o 13:45)

Oprowadzanie: Zbigniew Maćków

1 stycznia 2010 roku w podwrocławskich Siechnicach doszło do znaczących zmian. Do najmłodszego miasta Dolnego Śląska (prawa miejskie od 1997 roku) przeniesiono z pobliskiej wsi Święta Katarzyna siedzibę gminy, a to spowodowało potrzebę stworzenia tutaj nowego centrum wraz z budynkiem ratusza. Wykonanie zadania powierzono Pracowni Projektowej Maćków, kierowanej przez wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa, wychowanego zresztą w Siechnicach. W maju 2012 roku naszym oczom ukazał się nowy gmach ratusza wraz z całą zabudową. Jak przebiegały prace? Z jakimi wyzwaniami trzeba było się zmierzyć? O tym najlepiej opowie sam projektant, który oprowadzi po tej niezwykle ciekawej realizacji.

Na spacer zaprasza MIASTOmovie oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Wycieczka jest częścią projektu Transformacja. Przestrzenie wolności.

Zbigniew Maćków – architekt, przewodniczący DSOIA RP w latach: 2010-2018, uczył na PWr, UWr, Solvay Brussels School. Od 1995 prowadzi Maćków Pracownia Projektowa z ważniejszymi realizacjami: Wydział Prawa, Ratusz w Siechnicach, przebudowa Renomy, Hala Sportowa w Bytomiu, Thespian, Węzeł Przesiadkowy, Green Day, Green 2Day, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna, Silver Tower Center, Kurkowa 14, V LO, Nowy Targ.  Laureat m.in.: Honorowej Nagrody SARP W-w, Życie w Architekturze, nominacji do Nagrody Polityki, Złotego Medalu Biennale Leonardo, finalista WAF, shortlisted w Mies van der Rohe Award, budynek roku SARP, „Piękny Wrocław”, GP DoFA. Współinicjator Projektu Nowe Żerniki, kurator odpowiedzialny za architekturę w ramach ESK Wrocław 2016.

 

Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod mailem MIASTOmovie@gmail.com.

UWAGA: zakup biletów na pociąg we własnym zakresie. Jedziemy pociągiem Kolei Dolnośląskich. Odjazd z Dworca Głównego: 14:01