6 października, niedziela | 14:00

Kościół św. Stanisława Kostki

Oprowadzanie: Łukasz Wojciechowski

Ostatni spacer festiwalu to odwiedziny w najmłodszym kościele we Wrocławiu. Autorem projektu, którego realizacja trwała aż 22 lata, jest jeden najciekawszych twórców polskiej architektury powojennej, Stefan Müller, który odpowiada również za budowle sakralne w Suwałkach, Smarchowicach czy Domaszowicach. Kościół oryginalną formą wyróżnia się na tle innych realizacji tego typu w Polsce. 

Dwupoziomowa świątynia powstawała etapowo – część, w której do dziś odbywają się nabożeństwa oddano do użytku już w 1987 roku. Przez lata budowy obiekt ulegał przekształceniom. Pierwotny projekt z oszkloną elewacją, nie został zaakceptowany przez zleceniodawcę, czyli miasto Wrocław, finalnie budynek przyjął zupełnie odmienną formę. Kościół osadzony wśród zróżnicowanej zabudowy osiedla Huby – bloków z wielkiej płyty i powojennych kamienic stanowi niespodziankę, dla wchodzących w podwórko z ulicy Hubskiej odwiedzających.

Na spacer zaprasza MIASTOmovie oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Wycieczka jest częścią projektu Transformacja. Przestrzenie wolności.

Łukasz Wojciechowski – architekt i wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

 

Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod mailem MIASTOmovie@gmail.com.