22 września, niedziela | 11:00

Renoma (ul. Świdnicka 40)

Oprowadzanie: Marta Miniewicz

Modernistyczny dom handlowy „Wertheim” miał na swoim miejscu poprzednika w postaci ekskluzywnego hotelu Galisch zaprojektowanego przez Theodora Milczewskiego , który w początkowych latach nosił nazwę właściciela nieruchomości, a w latach 90. XIX wieku został przemianowany na Hotel Residenz. W 1927 roku nowi właściciele działki postanowili obiekt jednak mimo wielu atutów zburzyć pod budowę domu towarowego firmy „Wertheim”. Czy była to słuszna decyzja, postara się ocenić Miejska Konserwator Zabytków – Agata Chmielowska, która oprowadzi nas po najnowszym wcieleniu obiektu. Rozstrzygnięty  w 1928 roku konkurs pozwolił bowiem na postawienie w ciągu dwóch kolejnych lat obiektu autorstwa Hermanna Derenburga o powierzchni 35 000m2, który miał się wkrótce stać jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście. Chwalono doskonałe dopasowanie domu handlowego do architektury ulicy Świdnickiej oraz Placu Kościuszki, jego rozpoznawalność niezależnie od punktu obserwacyjnego. Doceniano też jego „identyfikację wizualną” – jego szczyty zdobiły neony z nazwą i 24 maszty flagowe. Dwa lata przed wybuchem wojny obiekt zmienił nazwę za sprawa nowego właściciela na AWAG, natomiast po wojnie zaczął on funkcjonować jako Powszechny Dom Towarowy, przemianowany w plebiscycie „Słowa Polskiego” na Renomę. W latach 2005-2009 przeprowadzano generalną renowację budowli. Zajrzymy do niedostępnych na co dzień przestrzeni, dowiemy się o jej codzienności od pracowników domu handlowego.

*Wydarzenie jest częścią obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu we Wrocławiu (16-22 września 2019 r.)

Na spacer zaprasza MIASTOmovie oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Wycieczka jest częścią projektu Transformacja. Przestrzenie wolności.

Marta Miniewicz – prezeska Stowarzyszenia TUiTAM

 

Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod mailem MIASTOmovie@gmail.com.