DYSKUSJA „Architektura spektaklu a architektura funkcji”

5 października, sobota

godz. 20:00

KNH (po filmie „Kevin Roche. Architekt dyskretny”)

Architektura na pokaz i architektura do użytku to dwie często konkurujące ze sobą  koncepcje projektowania. Szczególnie mocno stające ze sobą w szranki przy dużych inwestycjach o publicznym charakterze, jak opery, filharmonie, muzea, stadiony czy dworce. Jak budować dobrze i użytecznie, nie ulegając pokusie stworzenia niefunkcjonalnej ikony odcinającej się od danego jej otoczenia? Czy projektant zawsze musi wybierać, jeśli chce by jego budynek był widoczny i zapamiętany? Po latach architektury gwiazdorskiej, tworzonej przez biura stararchitektów wydaje się, że przyszedł czas spokoju, który dodatkowo sprzyja koncepcjom proekologicznym, odpowiadając do tego na zmiany klimatyczne. Sylwetka Kevina Roche’a, architekta rozwagi, dobrej bryły, ale też imponujących założeń i wykonania będzie punktem odniesienia w dyskusji krytyka architektury, Jakuba Głaza, z dwoma architektami – Mikołajem Mundzikiem, który jako Dyrektor ds. Inwestycji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odpowiada za konsultacje projektu nowej siedziby instytucji z projektantem i wykonawcami oraz Mikołajem Smoleńskim, współautorem przyjaznych mieszkańcom i mieszkankom lokalnych przestrzeni dla kultury.

Moderacja: Jakub Głaz, goście: Mikołaj Smoleński (architekt), Mikołaj Mundzik (Dyrektor ds. Inwestycji MSN).

Jakub Głaz – krytyk architektury, publicysta, animator działań przestrzennych, rocznik 1977. Z wykształcenia architekt. Zajmuje się popularyzacją i krytyką architektury w prasie popularnej i specjalistycznej, radiu oraz telewizji, a także działaniami na rzecz naprawy miast, prowadzeniem wykładów popularyzatorskich i moderowaniem specjalistycznych dyskusji.Współtwórca poznańskiej inicjatywy „Centrum Otwarte” zajmującej się edukacją i animacją działań w zakresie architektury i urbanistyki oraz Festiwalu Architektury Modernistycznej Nowy Plan”. Współautor książki dla dzieci i dorosłych „Wspólne nie znaczy niczyje” oraz telewizyjnego cyklu „Księga Przestrzeni”. Dwukrotny laureat nagrody dziennikarskiej Izby Architektów RP.

Mikołaj Smoleński – Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (1996-2002) oraz w Finlandii na Uniwersytecie w Oulu w ramach programu Modern Nordic Architecture (2000-01) i podyplomowo na Uniwersytecie Sztuki i Designu (Obecnie Aalto School) w Helsinkach (2002-03). Współprowadzi zespół CH+architekci oraz w ramach platformy SOFFT, we współpracy z innymi twórcami i podmiotami, zajmuje się działaniami w niewielkiej skali dedykowanymi przestrzeniom publicznym i lokalnym społecznościom. Bierze udział w licznych działaniach edukacyjno-warsztatowych. Jest współautorem realizacji m.in. Centrum Kultury Agora we Wrocławiu (2009) oraz Regionalnego Centrum Sportu ze stadionem piłkarskim w Kołobrzegu (2011), zespołu Szkolno-przedszkolnego na Stabłowicach we Wrocławiu (2017), dwóch realizowanych Centrów Aktywności Lokalnych na Przedmieściu Oławskim (planowane oddanie 2019) i dwóch zespołów mieszkaniowych na Nowych Żernikach we Wrocławiu (planowane oddania 2019 i 2020) oraz realizacji plenerowych m.in. Polegiwacz (Archibox 2013, MA) i MoKapp. (ESK 2016) Autor i współautor ok. dwudziestu nagrodzonych i wyróżnionych projektów konkursowych. Brał czynny udział w zespole opracowywującym projekt Modelowe Osiedle Nowe Żerniki (2010-19).  Od 2019 członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej we Wrocławiu. Entuzjasta póznomodernistycznych osiedli mieszkaniowych.

Mikołaj Mundzik – architekt, projekt manager i inżynier. Posiada wieloletnie doświadczenie na wszystkich etapach procesu budowlanego, w tym na etapie planowania, projektowania, przygotowania przetargów i budowy. Specjalizuje się w budynkach kulturalnych w szczególności o charakterze wystawienniczym. Od 2014 Zastępca Dyrektora ds. inwestycji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest odpowiedzialny za realizację projektu nowej siedziby muzeum na placu Defilad w Warszawie. Podczas EXPO 2010 w Szanghaju pełnił funkcję Dyrektora technicznego w Pawilonie Polskim. Brał również czynny udział w wielu innych projektach m.in budynków komercyjnych, hoteli, mieszkań.